lista domů mapa kabinetů bibliografie slovníček domů domů mapa kabinetů bibliografie slovníček domů



Jaroměřice nad Rokytnou, Státní zámek Jaroměřice nad Rokytnou

Národní památkový ústav


Původní středověká tvrz byla koncem 16. století přestavěna na renesanční zámek, který se dochoval ve zdivu nynější barokní budovy. Do barokní podoby byl zámek přebudován za nejvýznamnějšího rodu, který vlastnil jaroměřické panství, Questenberků v letech 1700 až 1737. Projekt přestavby vypracoval známý rakouský architekt J. Prandtauer. Současně s budovami vznikla i zámecká zahrada francouzské typu. Na druhé straně říčky Rokytné, na jejíchž březích se park rozkládá, pokračuje rozsáhlá část v anglickém stylu.
Ve své nejslavnější době byly Jaroměřice nad Rokytnou centrem kulturního života, který zde organizoval Jan Adam Questenberk (1678–1752). Jaroměřice tehdy měly velkou knihovnu, galerii, divadlo a vlastní kapelu. Kapelníkem zámecké kapely byl také známý český hudební skladatel František Václav Míča, který je autorem vůbec první české opery O založení města Jaroměřic. Zámecká instalace je stylovou rekonstrukcí barokního sídla i interiéru 19. století. Jednotlivé místnosti jsou zařízeny podle jejich bývalých funkcí a navráceny účelům, ke kterým dříve sloužily. Jsou v ní také zastoupeny dobové hudební nástroje a další mobilie související s hudebním životem na zámku, jako připomínka slavné hudební minulosti. V blízkosti barokního zámku Jaroměřice nad Rokytnou lze navštívit farní kostel sv. Markéty, postavený spolu se zámkem v duchu vrcholného baroka.

www.zamek-jaromerice.cz

NOSTITZŮV CHEBSKÝ KABINET

kolem 1650 Cheb, Adam Eck
korpus: ebonizované lipové dřevo, kování: mosazný plech; vnitřní prostory zásuvek a horního nástavce kabinetu jsou vylepeny tzv. tragantovým papírem
inv. č. JR01475a,b
lokace: Státní zámek Jaroměřice nad Rokytnou, Národní památkový ústav

Kabinetní skříň je postavená na samostatném podstavci s trnoží a opatřena je dvěma křídly, jejichž čela jsou zdobena jedinou vizuálně spojenou intarzií s rodokmenem. Po otevření se ukážou na křídlech umístěné intarzie s motivy bitevní scény a úložný prostor rozdělený na dvanáct zásuvek ve třech sloupcích zdobených žánrovými scénami. Na vrcholu skříně je kazetový nástavec s víkem, na jehož čele je kartuše s latinským nápisem. Víko je opatřeno dalšími intarziemi, bitevní scénou z vnitřní strany a loveckou scénou z vnější strany. Na bočnicích skříně jsou intarzované vázy s květinami a vespod skříně je přesahující oddělitelný sokl opatřený třemi zásuvkami, na nichž můžeme vidět intarzie květin a delfínů. Podstavec s tordovanými sloupkovými nohami pravděpodobně není původní.

Více viz RYŠÁNEK, Radek – MATUS, Dominik: Nostitzův chebský kabinet ze zámku Jaroměřice, in: NÁBYTEK S PŘÍBĚHY, Národní památkový ústav, územní památková správa v Českých Budějovicích, 2020

Mapa